Audi A6 Avant

Audi A6 Avant med den ny 2,8 liter stor V6-motor slår verkligen an på känslosträngarna. Härlig balans och kraft tillsammans med rivigt temperament gör helheten. På minuskonton ett stötigt sportchassi (S-line) som dock gör bilen optiskt attraktiv.

BMW 5-serie Touring

Touring-konceptet på 5-serien är populär i Sverige, det är tydligt att Sverige är ett riktigt kombiland. Att välja BMW innebär att man får sämre lastfunktion till förmån för mer flärd. På landsvägen är 525i solid rakt igenom, men vi retar oss på den nervösa styrningen.


Volvo V70

Inte alls någon promenadseger för Volvo V70, tvärtom. Kompetensen ligger i bilens funktion som just kombi, inte i att charma föraren med alerta och aktiva körupplevesler. Bra komfort, praktisk att lasta. Nackdelen är bensintörst, men hybridteknik är på väg!

Volkswagen Passat Variant

Rapp och kvick, men det räcker inte till. Mot Audi, BMW och Volvo kommer VW till korta trots det GTI-lika busbeteendet i kombination med fullvuxen VW-filosofi. I älgtestet sviker Passat 2,0 FSI Turbo med sportchassi, här behöver VW-teknikerna komma fram med en ny lösning!