På sidan 40 kan du se hur Nissan X-Trail sladdar bort sig i älgtestet. Förklaringen är enkel. För dåligt kalibrerat antisladdsystem och dåliga däck i samverkan.
Det är dock alltid intressant att höra biltillverkarnas (bort)förklaringar när deras modell faller igenom. Nu hävdar Nissan att deras kunder vill ha väldigt lite ingrepp från ESP. Den förklaringen skulle jag eventuellt kunna köpa om det var en extrem sportbil vi testat. En bilmodell där körglädje och förarkontroll är prioriterade områden, inte en familjebil där säkerhet är ett av de absolut viktigaste argumenten.
När BMW:s 5-serie föll igenom i älgtestet för två år sedan var det fel på älgtestet, fel på oss som testförare och ja, säkert vädret, svensk asfalt och den sittande regeringen också. Hur som helst var det absolut inget fel på bilen.
Men när vi då undrade varför 5-seriens konkurrenter klarade älgtestet hade BMW färre svar och när vi sedan förklarade att 3-serien uppför sig exemplariskt så blev svaren än mindre logiska.

För det är helt enkelt så att Nissans svar om att kunderna vill ha en bil som sladdar är nonsens, ett svar påkommet i desperation. I stället för att ta åt sig av kritiken och säga att man kan göra bättre så slår man ifrån sig.
Hur kan man annars förklara att Nissan Micra beter sig exemplariskt i älgtestet. Vill Micraägarna inte ha en sladdbenägen bil medan X-Trailägarna vill det?
Såklart inte.
Kalibrera om ESP-systemet och sätt riktiga sommardäck på bilarna så har ni löst problemet Nissan. Ni kan ju bevisligen tillverka bilar som uppträder säkert.