Det är inget ovanligt att folk tycker det är svårt att fickparkera. Det ligger en viss teknik bakom för att få bilen att hamna rätt i parkeringsfickan på första försöket. Nissan försöker förenkla fickparkeringsproceduren med hjälpsystem som Around View Monitor som nu finns tillgängligt i Japan och USA. På Tokyosalongen visade Nissan också upp Pivo 2 med roterande kupé och hjul som helt eliminerar problemen med fickparkering.

Nu vill Nissan sätta fokus på fickparkeringen genom att arrangera inofficiella SM i fickparkering på Norrmalmstorg i Stockholm. Evenemanget äger rum just nu, mellan klockan 12 och 15 i dag den 14 december.
Deltagarna är nominerade ur olika grupper av yrkesförare. Tävlingsledare är Peter Siepen och domare är före detta rallyproffset och tv-kommentatorn Jonas Kruse.

I Nissan pressrelease skickade de även med en liten lathund för fickparkerare, utformad av Jonas Kruse.

  1. Placera bilen med bakhjulen i höjd med den andra bilens bakkant.
  2. Sväng in med fullt utslag till du ser hela bakomstående bils registreringsskylt i vänster backspegel.
  3. Backa rakt bakåt till vänstra bakhjulet når en tänkt linje mellan de omgivande bilarna.
  4. Backa med fullt utslag vänster till du står rakt.