Det var en knapp vecka före julfirandet som den norska elbilsfirman Think rapporterades vara på gränsen till konkurs. Norrmännen tvingades till ett oplanerat produktionsstopp i december eftersom pengarna var slut. Om inte åtskilliga miljoner sköts till inom kort skulle företaget gå i konkurs, rapporterade norsk media. Think sades behöva 100-200 miljoner norska kronor för att överleva. Nu uppges Think ha samlat in 40 miljoner norska kronor, drygt 46 miljoner svenska kronor, från nytillkomna investerare. Det är riskkapitalbolaget Ener1 Group som står för merparten av pengarna.

Think säger i ett meddelande att pengarna låter företaget fokusera på att återuppbygga verksamheten. Man ska dock fortsätta att söka efter mer långsiktiga investerare som kan göra det möjligt för Think att sätta full fart på fabriken.

2009 var tänkt att bli ett stort år för Think. Produktionstakten skulle öka rejält och den första modellen skulle lanseras i Europa. Men så kom finanskrisen. Think har tidigare sagt att man planerar att nå en tillverkningstakt på 44 bilar per dag. Längre fram i tiden finns planer på en fyrsitsig version av Think City.

Läs mer