Mazda MX-5, Miata i USA och Roadster i Japan, debuterade på Chicago Auto Show 1989 och tog världen med storm. Form och layout var tydligt hämtad från de klassiska brittiska roadstermodellerna från 1960-talet.
MX-5 kom i en tid långt före retrovagnar som New Beetle, nya Mini och Chrysler PT Cruiser. Mazda lyckades pilla på nostalginerven och i samma veva addera modern teknik och driftsäkerhet.
Modellen dök upp i nya skepnader 1998 och 2005. År 2000 blev den världens mest tillverkade tvåsitsiga taklösa modell och när 2008 års siffror summerades stannade räkneverket på 857 201 tillverkade exemplar.
MX-5 har under resans gång fått totalt 170 utmärkelser bland annat har den blivit utsedd till Årets Bil i Japan 2005-2006.

Nya ansiktslyfta MX-5, som första gången visades i Paris oktober 2008, har en tuffare uppsyn med uppdragna strålkastare och hungrigare grill. Den oskyldiga kramdjurslooken presenterad 2005 har fått ge vika för former likt de på nya Mazda 3 – med den femkantiga grillen som tydligaste drag.

Just i denna stund är Teknikens Världs Hans Hedberg och provkör bilen på Amalfikusten i Italien. En rapport är att vänta.

Läs mer