Det finns dagar, och så finns det dagar. Dagar som man egentligen inte vill uppleva.
Du som har gått och väntat på sjätte generationen Volkswagen Golf GTI behöver inte vänta mycket längre. Under andra halvan av april ska bilen finnas i bilhallarna.
Tyskarnas väntan är över redan om några dagar då nya Volkswagen Golf GTI släpps lös i bilhallarna runt om på hemmamarknaden. Resten av Europa får dock vänta ungefär en månad extra innan man kan bege sig till sin lokala VW-handlare för en provtur av nykomlingen. Det var i Paris i höstas som vi fick se konceptversionen av bilen och genast misstänkte de flesta av oss att bilen i produktionsutförande skulle bli mer sansad. Som tur var hade alla vi fel. Bilen ser mer eller mindre ut som konceptbilen. Under huven sitter en tvåliters TSI-maskin som ger 210 hästkrafter mellan 5 300 och 6 200 r/min samt 280 newtonmeter mellan 1 700 och 5 200 r/min. Motorn är dock inte en vidareutveckling av den gamla GTI-motorn på 200 hästkrafter som satt i förra generationen. Enligt Volkswagen är motorn helt ny och baserad och vidareutvecklad på motorgenerationen som benämns EA888. Det betyder förändringar som nya kolvar och kolvringar, ny högtrycksbränslepump och ny luftmassemätare. Nya GTI kommer som standard med sexväxlad manuell låda. Då gör bilen 0-100 km/h på 6,9 sekunder och toppar 240 km/h. Med dubbelkopplingslådan DSG gör bilen 0-100-sprinten på samma tid men toppfarten sänks då till 238 km/h. Volkswagen tippar att 30 procent av GTI-köparna väljer DSG till sin nya bil. Med manuell låda vill nya Golf GTI har 0,73 liter per mil vid blandad körning. Med DSG-låda blir bilen något törstigare – 0,74 liter per mil. Är du sugen på nya Volkswagen Golf GTI har du bara ett dilemma kvar innan du köper den – att välja mellan tre- eller femdörrarsversionen. I början av april är det dags för första provkörningen. Missa inte direktrapporten här på teknikensvarld.se. Tyvärr är YouTube-filmerna nedan i ett lite märkligt format som får bilen att se en aning hög ut.
34 bilder i galleriet
Vill du anmäla inlägget?
Nära på var fjärde svensk kör bil trots att de är trötta. Män är enligt undersökningen värst – var tionde man kör vidare trots att han är trött.
Chefredaktör Daniel Frodin befinner sig just nu i norra Italien och provkör nya amerikanaren... f’låt, italienaren Fiat Freemont AWD. Är den med sin fyrhjulsdrift något att ha när vintervägarna bjuder på is och snö?
4,7 procent snabbare 0-100 km/h, 12,0 procent högre toppfart och 5,9 procent fler hästkrafter. Där har du fördelarna med Audi TT RS plus jämfört med vanliga TT RS. Ett plus på bilen innebär också högre prislapp med cirka 6,9 procent.
Tesla Motors har visat upp sin helelektriska suv Model X, crossovern som har nydanande dörrar och accelererar till 100 snabbare än en Porsche 911.
En ny generation Mitsubishi Outlander ska avtäckas på bilsalongen i Genève nästa månad. Här är första bilden som visar upp nya utseendet. Mest spännande? Laddhybridversionen.
En linjeskön förpackning och exklusiviteten i den begränsade upplagan på 150 bilar gör att Aston Martin V12 Zagato förmodligen kommer att sälja slut snabbt. Trots priset på 3,3 miljoner kronor. Exklusive moms.
Det har gått snart ett år sedan Volvo visade upp konceptbilen Concept Universe på bilsalongen i Shanghai. En riktig lyxlimpa som det har varit tyst om sedan dess. Men nu ser det ut som att något är i görningen då patentbilder har läckt ut. Blivande S100?
Här är den första bilden av kombiversionen av Chevrolets storsäljare Cruze. Bilen kommer visas upp på bilsalongen i Genève i mars men vi kan visa hur den kommer se ut redan nu.
Nissan visar upp en ny ansiktslyft version av sin GT Nissan 370Z på bilsalongen i Chicago. Nya färger och LED-lampor är nyheter i den nya bilen som inte skiljer sig jättemycket från den gamla.
Aldrig förr har en bil sålts för fler pengar i Storbritannien än de 20,2 miljoner brittiska pund som samlaren Jon Hunt fick för sin bil. Vad han köpte den för 2008? Svaret har du här.
Fords prestandaavdelning Special Vehicle Team, SVT firar 20 år i gamet med cabrioletversionen av Shelbys håriga 659 hästkrafter starka GT500.
Citroën sänker priset på C-Zero med 70 000 kronor. Det nya priset är 289 900 kronor och träder i kraft omgående. Från detta pris kan kunden dra supermiljöbilspremien på 40 000 kronor. Nettopriset efter miljöpremien är alltså 249 900 kronor. Det gamla priset var 363 000 kronor.
Att det är kallt nu har nog knappast undgått någon, BMW:s pr-avdelning har dock hamnat ute i kylan även på annat sätt, då man valt att sponsra ovädret som nu krävt flera hundra människoliv i Europa.
Ungefär så här tänker sig Mercedes att ersättaren till Vaneo ska se ut. Namnet har Mercedes plockat från orden City och Titan och siktet har man ställt in på Volkswagen Caddy.
Efter att ha varit borträknad i nästan tio år sätts Morgan Plus 8 återigen i produktion. Världspremiär för bilens comeback blir på bilsalongen i Genève och bland drivlinorna hittar vi en elmotor.
Det var på Frankfurtsalongen förra året som Mazda avtäckte nya ansiktslyfta 3. Nu har den kommit till Sverige och bjuder utöver bättre komfort och vässad teknik även på pressade prislappar.
Jaguar XFR kan komma att petas från täppan som Jaguars snabbaste sedan. Enligt rykten förbereder sig Jaguar att trappa upp mot BMW:s, Audis och Mercedes’ prestandaavdelningar med en 550 hästars XFR-S.
Alldeles nyligen skickade Kia ut ett kort pressmeddelande med tillhörande bild. Det handlar om konceptbilen Track’ster som ska visas i Chicago nästa vecka. En förhandstitt på nästa Soul förmodar vi!?
Så sent som för fjorton dagar sedan skrev vi om att Fiat ska visa upp en 500 med fem dörrar. Nu har italienarna skickat ut de första bilderna och informationen om 500L och frågan är om sifferbeteckningen 500 inte är lite malplacerad.
En högt uppsatt källa på Audi har bekräftat att en Lamborghini-suv kommer bli av, rapporterar Autoweek.
Prenumerera på Teknikens Världs dagliga nyhetsbrev. Då får du de senaste direkt till din e-post - varje dag!
Under gångna veckan har en hel rad av årets Formel 1-bilar presenterats, men har du lika bra koll på de av äldre årgångar? Upp till bevis i nya omgången av gissa bilen – Formel 1-special!
OMGÅNG 1 Men det handlar inte bara om bilar. Frågorna rör också trafik, motorsport och annat som hör en bilsajt till. Hur många rätt får du?