Med nya Hyundai Sonata, eller i40 som den kommer att benämnas på europeisk mark, tänker världens just nu fjärde största biltillverkare höja ribban rejält, både vad gäller design, teknik och mekanik.
För första gången kan vi nu tydligt se bilens form, till skillnad från bilderna som läckte ut förra veckan. Dagens bilder är hämtade från hyundai-blog.com.
Mest spännande får nog bilden som visar profilen anses vara. Här ser vi att Hyundai lockats av nymodigheten ”fyrdörrarscoupé” vilket ofta inskränker på takhöjden för baksätespassagerarna. Hur det blir i just Hyundai i40 återstår att se. Iögonfallande är bakre biten av takprofilen som löper ned mot bakluckan – där får man mycket Mercedes CLS-känsla.

Under huven blir det både nya bensin- och dieselalternativ. Inga av dessa har officiellt presenterats ännu, men förhandsuppgifterna talar om en 2,4-litersbensinare med direktinsprutning och omkring 200 hästkrafter, en tvålitersbensinare med lägre effekt som nöjer sig med 0,78 liter per mil samt en sprillans nya dieselspis på 2,2 liter och 204 hästkrafter som också klarar av de kommande Euro 5-kraven.
En V6-maskin med 250 hästkrafter eller mer antas också presenteras, men den lär enbart vara ämnad för den amerikanska marknaden där dieselmaskinen inte lanseras.
Motorerna länkas till sexväxlade manuella och automatiska lådor.

Tillsammans med nya Hyundai i40 lanserar koreanerna för första gången ett panoramaglastak, något som har skjutit i höjden vad gäller popularitet de senaste två åren. Andra intressanta utrustningsalternativ är backkamera, start/stopp-knapp, utökat navigationssystem och växlingspaddlar vid ratten.

Den 10 september är det tänkt att Hyundai ska presentera nya i40. Vi får hålla oss till dess för att få ta del av alla smaskiga detaljer kring bilen.

Läs mer

    Test och provkörningar