I dag ska den kinesiska biltillverkaren Geely under en presskonferens i Hong Kong ha uttalat sig om ett eventuellt ägande av Volvo Personvagnar. De ska inte vara intresserade av ett delägande, utan ett 100-procentigt ägande.
För vilken tur i ordningen som kinesiska och statligt ägda Geely Automobile förknippas med Volvo Personvagnar låter vi vara osagt, men nu är det i alla fall dags igen efter dagens färska uppgifter från amerikanska Bloomberg News.
Enligt nyhetsbyrån ska Geely Automobiles vd Gui Shengyue på en presskonferes i Hong Kong i dag ha bekräftat att biltillverkarens moderbolag Geely Holding Group är inblandat i ett eventuellt bud på Volvo Personvagnar. Han ska också ha berättat att Geely är helst vill äga Volvo till 100 procent, hellre än att gå in som delägare.
Det återstår dock att se vad som är ord och inga visor.
Under presskonferensen framkom det också att Geelys avsikt med ett köp av Volvo är för att man vill expandera sin försäljning utanför de kinesiska gränserna. Tillsammans med ett eventuellt samarbete med den kinesiska statens investeringsbolag ska finansieringen kunna täckas.
– Ford kommer inom en månad att ge besked huruvida bolaget ska sälja Volvo Personvagnar eller inte, nämnde vd Gui Shengyue också vid presskonferensen.
Volvo Personvagnarspresschef Maria Bohlin vill inte kommentera dagens nyheter från Hong Kong.
– Vi kommenterar ingenting kring Fords säljprocess kring Volvo.
På Volvos verkstadsklubb känner man inte heller till de nya uppgifterna.
– Men det faktum att man bekräftar sitt intresse tyder på att man har haft ganska långtgående kontakter med Ford, och man går inte ut och bekräftar om man inte är allvarlig intresserad och har ambitionen att fullfölja, säger ordförande Mikael Sällström till TT.
Läs mer