Redan i augusti läckte en broschyr ut som visade Lexus LS i sitt nya utförande. På suddiga bilder kunde vi se mycket diskret förändrad LS där främst fronten hade omarbetats. Nu har vi sett bilen i fysisk form i Frankfurt och intrycket att Lexus går försiktigt fram kvarstår. De utseendemässiga förändringarna begränsas till en ny grill med fyra horisontella ribbor och en ny frontspoiler med snitsigare luftintag och dimljus.

Det märks att Lexus inte vill ändra för mycket på sitt flaggskepp. Även under skalet är det försiktig finslipning som är melodin. Vi uppmärksammar dock genast att Lexus har förbättrat LS på en viktig punkt. När Teknikens Värld har testat LS 600h har modellen fått skäll för sitt pinsamt småttiga bagageutrymme. Hybriddriften och medföljande batteripaket har snott för mycket utrymme. Om Lexus har läst vårt test är oklart men de har i alla fall gjort något åt saken. När LS går över i modellår 2010 gör den det med aningen mer plats i bagageutrymmet. Detta dels tack vare att batteripaketet har packats om till en mer kompakt form och dels på grund av att baksätets klimatsystem har blivit mindre. Det nämns inte exakt hur mycket lastvolymen har ökat, men bara den senare åtgärden uppges ge 35 extra liter.

Lexus har även ansträngt sig för att den kraftfulla hybriden ska bli snålare. Bland annat finns ett nytt Eco Mode som enkelt uttryckt slätar ut gaspedalens effekt på motorvarvet. Oplanerade och häftiga gaspådrag ska inte ge lika mycket verkan på motorpaketet och därmed går bilen snålare. Alla motoralternativ ska numera leva upp till Euro 5-kraven. Motorernas effekt har inte påverkats, värsting-V8:an i kombination med elmotorn i LS 600h ger fortfarande 439 hästkrafter och 520 Nm i maximalt vridmoment. 0-100 km/h går på 6,3 sekunder, utsläppen anges till 219 g/km och förbrukningen till 0,93 l/mil.

För bättre stoppkraft bjuder Lexus på nya bromsar fram med ventilerade 380-millimeters skivor och sexkolvsok, allt samutvecklat med bromsspecialisterna Brembo. Även inne i kupén hittas diskreta nyheter som är normala när det gäller ansiktslyftningar. Lite nya instrumentrundlar här, lite nya luftutsläpp där och slutligen en ny helljusassistent som använder sig av en kamera placerad i innerbackspegeln.

Läs mer