En av årets största bilnyheter närmar sig. Som vanligt kommer lanseringen att föregås av flera smygtittar för att bygga upp intresset. Det handlar förstås om nya BMW 5-serie och här är den första smygtitten.
På kvällen den 23 november smäller det. Då får vi äntligen se avlösaren till nuvarande generation (E60) BMW 5-serie. Den publika avtäckningen sker först på Genèvesalongen i mars nästa år men redan om knappt två veckor får världen se nya 5-serien (F10) i all sin prakt. Redan nu får vi dock ett smakprov, ett smakprov som dessvärre inte säger oss så mycket mer än vad vi redan har kunnat se på spionbilder.
I videoklippet nedan får vi se en skulptur som finns på BMW Museum och föreställer nya 5-serien. Precis som spionbilderna har visat är BMW på väg bort från de vattendelande Bangle-formerna och rör sig i stället mot slankare och diskretare linjer. Mindre bufflighet och mer elegans. Det står också klart att nya 5-serien inte får samma front som 5-serie GT. De upphöjda näsborrarna (gälarna) och de arga ögonen (strålkastarna) kommer inte att finnas på sedan- och touringversionerna av 5-serien.
Läs allt om nya 5-serien och titta på spionbilderna via länkarna nedan.
Läs mer