Du har säkert suttit bakom ratten i en av specialbilarna i Gran Turismo 5, tänker främst på den läckra Art Morisson Corvette från 1960. Det har Matt Farah också gjort – i verkligheten!
För fem år sedan på SEMA Show i Los Angeles fanns att beskåda en specialbyggd Corvette av generation C1 från 1960. Bilen må se gammal ut men tekniken som finns under skalet är allt annat än 50 år gammalt. I stället kommer hjärtat, med andra ord motorn, från dagens Corvette-V8 och pumpar ur sig 538 hästkrafter. Och när vi berättar att transmissionen är hämtat från Dodge Viper så kanske du förstår att det knappast är en gammal originalbil.
Ägaren till denna läckra Corvette, Art Morrison, kunde gå hem efter 2006 års SEMA Show med prisbucklan Gran Turismo Award. Förutom ära och berömmelse skulle hans prisbelönta bil dessutom få vara en av specialbilarna i Gran Turismo 5 (GT5). Som ni alla vet dröjde det väldigt länge innan GT5 släpptes, men visst finns Art Morrisons bil med i spelet (se bilden här till höger). Att ratta den läckra kärran kan vem som helst göra, men det är få förunnat att få göra det i verkligheten.
En som har fått uppleva att det är bättre ”irl” än i tv-spelets värld är The Smoking Tires programledare Matt Farah. Han fick ta ut bilen på en sväng runt Spring Mountain Motorsports Ranch i Nevada.
Ta en titt på filmen och lyssna framför allt på ljudet som de båda integrerade ändrören ger ifrån sig. Örongodis!
Har du kört någon av de häftigare bilarna i GT5 även i verkligheten? Kanske du har kört just Art Morrison Corvette (i spelet)? Hur var det? Dela med dig med en kommentar nedan.