Kia är mer än sparsmakade när de delar med sig av nya Pro-Cee’d, tredörrarsversionen av märkets populära golfklassare. Femdörrars halvkombin hade premiär i våras och kombiversionen, SW eller om man så vill Sporty Wagon, började byggas för bara tre dagar sedan.

Nya Pro-Cee’d är inte rakt av halvkombin med två dörrar färre. Takprofilen är mer böjd och bakljusen samt bakluckan är av helt annan utformning. Även i fronten skiljer sig Pro-Cee’d från Cee’d. Grillen är annorlunda, så även frontspoilern och dimljusen som har en helt annan design.
Interiört ser det ut att skilja sig främst i stolarnas klädsel som är lite sportigare i Pro-Cee’d.

Tyvärr berättar Kia ingenting om drivlinorna men vi tippar på att man lanserar modellen som både bensin- och dieselversion. Gamla Pro-Cee’d såldes i Sverige enbart med tvålitersdieseln.

Mer input från Kia får vi i slutet av denna månad då Pro-Cee’d har världspremiär på bilsalongen i Paris. Räkna med säljpremiär i under första månaderna av 2013.