Femfaldige världsmästaren och rekordhållaren på flera sprintdistanser, jamaicanen Usain Bolt, har nyligen blivit utsedd till ambassadör för Nissan. Som del av detta kommer Bolt ta fram en unik GT-R som skräddarsys efter hans reaktionstider, hur han accelererar och kör.

Dessutom kommer 26-årige Bolt jobba på att ta fram en GT-R i begränsad upplaga som kommer finnas på samtliga nuvarande marknader. Än så länge ser specialutgåvan ut att vara samma 3,8 liter stora V6-motor på 550 hästkrafter och 628 newtonmeter som i nuvarande GT-R. Nissan lovar dock att släppa fler detaljer om detta framöver.

Under tiden har Nissan släppt en unik GT-R med guldlack som ska auktioneras online för att samla in pengar till Usain Bolt Foundation, som jobbar för att underlätta undervisning för barn och unga i Jamaica. Bilen kommer signeras av Usain Bolt själv och kommer ha en specialtillverkad interiör med detaljer av äkta guld.