Nummer 6 / 2010
Bilnyheter, biltester och provkörningar
Teknikens Värld - Sveriges i särklass största biltidning på nätet
           
Hantera dina prenumerationsärenden
Bilfilmer
På TV-TV kan du dygnet runt se bilfilmer och annat. 
NYHETER
MOTORSPORT
BILSPIONEN
STYLING/TUNING
TESTER/PROVKÖRNINGAR
TV-TV
FORUM
BILBÖRSEN
IMPORT-GUIDE
BILPRISER/FINANSIERING
BILSALONGER
TRAFIKLÄGET
BUTIKEN
ARKIVET
OM TEKNIKENS VÄRLD
PRENUMERERA

Tipsa en vän om denna sida Dela sidan på Facebook Skriv ut denna sida

Franskt vintertrubbel

Klicka för att förstora bilden!
Vargavintern 2010 ställer hårda krav på människa och maskin. Tuffast verkar det vara för fransoserna. Det började med en flång ny och supersmaskig Citroën C6.

31/12 2009: Efter en stunds tvekan snubblade dieselsexan igång, minus 21 grader kan få vem som helst att bli seg. Men sen börjar felrapporteringen. Däcktrycksövervakning ur funktion. Parkeringssensor fram och bak ur funktion. Eftersom bilen har karmlösa dörrar sänks rutan någon centimeter vid öppning och stängning, det fungerar inte på vänster bakdörr.

1/1 2010: Så när som på vänster bakdörr felfri, inte ett enda felmeddelande!

2/1: Bilen går storartat då plötsligt innerbelysningen tänds. ”Förardörr öppen” meddelar färddatorn samtidigt som ett felmaraton startar. Eftersom förardörren är ”öppen” går sidorutan upp/ner/upp/ner konstant tills den bestämmer sig för att stanna nere. Däcktrycksövervakning = trasig. P-sensor = ur funktion. Som lök på laxen är fjärrlåset ur funktion samtidigt som bilen inte kan låsas med nyckeln. Hela situationen kryddas med att bilen (olåst) spontant sätter igång larmet.

3/1: Förmiddag: Så när som på vänster bakdörr helt felfri. Eftermiddag: Som 2/1 men larmet håller sig lugnt. Indikerar batteriladdningsfel.

4/1: Startar inte. Strömbrist och strulande elhiss gör att förardörrens ruta spricker när dörren stängs. Efter laddning startar bilen snällt. Däcktrycksövervakning = OK! P-sensor = OK! Lås, larm, elhiss = OK! Till och med fönsterhissen vänster bak fungerar som den ska.

Otur med ett måndagsexemplar? Ja, förmodligen. Men när jag några dagar senare startar en Renault Grand Scenic (test kommer i Teknikens Värld nr 4/2010) i 20-gradig kyla möts jag av stapplig motorgång och ”Check injection system” är det inte utan att man undrar om det fortfarande är mer Bordeaux än Bonaqua på de franska lunchborden. Hur har era bilar, franska eller inte, klarat kylan?



Datum: 2010-01-19 Av: Anders Helgesson

Test och provkörningar

 

Kommentarer (54 st)

Skriv kommentar
Av Bo L
2010-02-20 kl 19:15
Kör Renault Megané Sport tourer
Rapportera kommentar som olämplig
Tack, alldeles utmärkt! Nya Renault Megané Sport tourern med minsta dieselmotorn har inte protesterat, trots 20 minus i veckor.
Av Handlarn
2010-02-20 kl 18:46
Kör Saab 9-5
Rapportera kommentar som olämplig
Kan bara meddela att den värsta bilen vi har i företagsparken är vår Renault Traffic från -08 sen kommer Peugeot Partner från -04 maken till krånglande bilar med allt från elfel till mekaniskt ständigt återkommande fel får man leta efter... Dock kan man säga att vår Peugeot Expert från -08 fungerar mkt bra inte ett enda fel hittils med snart 4000 mil på mätaren, 9-5:an och V70´n går och går.......... service givetvis...
Av Gnistan
2010-02-18 kl 09:06
Rapportera kommentar som olämplig
Det här är VÄLDIGT malplacerat men ett udda tips till Rabe :-)

Kolla in
http://www.vk.se/Article.jsp?article=330922
Av Sverker
2010-02-18 kl 08:42
Kör Deutsche Kraftwagen
Rapportera kommentar som olämplig
Så kan det gå när salongberusade franska ingenjörer är i farten.
Av Anders R
2010-02-18 kl 04:57
Kör Peugeot 206RC (Värsting)
Rapportera kommentar som olämplig
Min bil är underbart säker.
Av P-A
2010-02-16 kl 20:05
Kör MB
Rapportera kommentar som olämplig
Ford Mondeo 2003 drygt 16.000 mil och inte ett problem i vinter. Jo, ett. En spik i höger framdäck och att byta däck i -18 på en infartsparkering var j-----t KALLT.
Av Marco
2010-02-15 kl 04:02
Kör Citroëner
Rapportera kommentar som olämplig
Citroen BX 14 -89 (33000mil) inga problem att fungera i rådande kyla.

C6:an i artiklen var ett "måndagsex".
Av Anders Helgesson
2010-02-14 kl 23:27
Rapportera kommentar som olämplig
Det framgår inte i texten, men det kan vara av intresse, inte minst i batterifrågan, att C6 hade vid tiden 100 mil på mätaren, Renaulten drygt det dubbla. Nya bilar alltså.

Hur gick det sen?
C6:an lämnades till generalagenten som enligt uppgift har uppdaterat programvaran vilket ska ha löst problemen. Efter ett par timmar i varmgarage fungerade Renaulten kladerfritt och gjorde så även under återstående testperiod (där temperaturen låg runt 20-strecket). Testet av Renault Grand Scenic publiceras i Teknikens Värld nr 5 och inget annat.
Av Gnistan
2010-02-14 kl 17:15
Rapportera kommentar som olämplig
Batteriet har ingen annan funktion än att ta emot laddning när motorn går och generatorn laddar som den ska. Det är generatorn som strömförsörjer bilens elfunktioner när den laddar.
Felmeddelanden i stark kyla beror oftas på att elektroniken får spelet pga temperaturen, det ballar helt enkelt ur.
Av Erik
2010-02-14 kl 01:32
Rapportera kommentar som olämplig
Jag kan nästan helt säkert säga att det är batteriet/batterierna som är utslitna och orsakar felmedelandena, vilket även bilen själv sa enligt texten "batteriladdningsfel" , om förbrukarna kräver en viss mängd ström så är de väll inte så konstigt att dom ballar ur om den strömmen inte uppnås pga trasiga batterier som inte levererar, tänker man till lite så borde man inse att 10 fel inte bara uppstår helt plötsligt och framför allt inte när det är minus grader ute de kan bara va batteriet som är orsaken. Så lite dåligt att skriva ner alla franska bilar, De hade blivit likadant på vilken bil som helst med lite extra lull lull i synnerhet lyxbilar där allt går på el.

Visa alla kommentarer

Hetast på teknikensvarld.se
Du måste ha Flash 9 eller senare för denna funktion.
Allt från bilsalongen i Genève
Alla nyheter på
Genèvesalongen
Ta mig dit
Dagligt nyhetsbrev
Dagliga nyheter direkt i din e-postlåda!
Senaste krönikorna
Ratt ska vara rätt
Franskt vintertrubbel
Bilvärldens rysare
En sorgens dag
Det finns inga olyckor
Fler krönikor
Senaste kommentarerna
Mest läst på teknikensvarld.se
Visa mest lästa för senaste  timmen   dygnet   veckan
Provkörningar - läs gratis!

En liten gnista

ProvkörningChevrolet Spark 1,2 LT
Kommentera
Läs mer

Miljökrångel

ProvkörningFord Focus 1,6 TDCi Duratorq ECOnetic
Kommentera
Läs mer
Senaste provkörningarna
Begtester
Tester

Fraktcirkusen

TestMazda 5 2,0 DE, Peugeot 5008 1,6 HDi och Renault Grand Scenic 1,5 dCi
Läs mer
Senaste testerna
Teknikens Värld – Allt Om Bilen webb-tv
Senaste filmerna från TV-TV
Volkswagen Amarok – salongens (slit)varg
Italiensk lättviktstjur
Mini Countryman mer maxi än mini
Fler filmer från TV-TV