Sverige runt på ved
I en Volvo döpt till ”Kossan” har Johan Linell med två kompisar kört Sverige runt, en resa på 520 mil med ved som bränsle.
Johan Linell, Mikael Anderberg och Martin Johansson är trion som har konverterat en Volvo 142 av årsmodell 1968 till att drivas på ved. Sedan byggstarten den 30 december 2006 har det blivit många sena nätter för att få bilen klar för avfärd under sommaren. Resan runt Sverige inleddes den 14 juli 2007 i hemorten Furudal beläget i Dalarna. Resan som tog 20 dagar har gått genom Maunu i norr till Smygehuk i söder för att avslutas i Furudal den 4 augusti 2007.
Med en tillryggalagd sträcka på 520 mil och en körsträcka på sex mil per tank har det blivit en del tankning för gruppen, den slutliga vedåtgången uppgick till sju kubikmeter.
Efter genomförd resa är trion nöjd och pratar väl om sina upplevelser, framför allt hur de har blivit bemötta av folk under resan.
Den äldsta deltagaren på resan, den snart 40 år gamla 142:an, har rullat på med endast ett bromsbyte och en utbytt kylarslang som nödvändiga reparationer. |