Bilnyheter, biltester och provkörningar
Teknikens Värld - snabbaste motornyheterna och bästa biltesterna på nätet
           
Hantera dina prenumerationsärenden
Bilfilmer
På TV-TV kan du dygnet runt se bilfilmer och annat. 
NYHETER
MOTORSPORT
BILSPIONEN
STYLING/TUNING
TESTER/PROVKÖRNINGAR
TV-TV
FORUM
BILBÖRSEN
IMPORT-GUIDE
BILPRISER/FINANSIERING
BILSALONGER
TRAFIKLÄGET
BUTIKEN
ARKIVET
OM TEKNIKENS VÄRLD
PRENUMERERA
LEDIGA JOBB

Tipsa en vän om denna sida Dela sidan på Facebook Teknikens Världs nyheter i RSS-format Teknikens Världs nyheter direkt i mobilen Skriv ut denna sida

Nya Audi A1 får hybriddrift

Audi vill inte låta BMW:s Mini Cooper härja fritt i segmentet dyra småbilar. Därför kommer nu A1 – här är de första bilderna!

Mini Cooper har varit en oväntad men monumental succé och kassako för BMW. Därför vill även konkurrenterna ge sig in i segmentet. På den stundande Tokysalongen presenterar Audi Metroproject Quattro, kommande A1, som du kan se på bilderna här nedan. Bilder som för övrigt inte är tänkt att visas ännu, men en läcka hos Audi har sett till att de redan finns på Internet.
Med stor grill, kantiga strålkastare och takbåge mellan A- och C-stolpen i aluminium, samt tak i samma material blir A1 betydligt tuffare och mer macho än sin brittisk/tyske kombatant.
Under huven återfinns i konceptbilen 1,4-liters TFSI-motorn på 150 hästkrafter som vi känner igen från VW Tiguan. Intressantast är dock att en elmotor och batteristack – sammanlagd vikt 70 kilo – adderas och gör åtminstone konceptbilen till en fullhybrid. 30 kW, motsvarande 41 hästkrafter, ska elmotorn utveckla. Batterikapaciteten ska räcka i 10 mil.
Batterierna ska dels kunna återuppladdas under körning vid gas och broms men även från ett vanligt eluttag. Tillsammans med stop/go-funktion och bromskraftåtervinning ska bensinförbrukningen hamna på relativt låga 0,49 l/mil. Vilket betyder CO2-utsläpp om 112 g/km.
Roligast är att bilen trots sin förbrukning ska kunna ta sig från 0 till 100 på 7,8 sekunder. Toppfarten anges till 201 km/h. 3,91 meter lång, 1,75 bred och hjulbasen är 2,46 meter.
Strålkastarna bygger på LED-ljus, både för halvljus och parkeringsljus, återstår att se om det kommer i produktion. Stötdämparna är av magnetic-ride-typ. Alltså magnetisk påverkbar vätska som gör att olika hårdhet kan väljas.


Datum: 2007-10-18 Av: Daniel Frodin
22 bilder
Klicka för större och använd sedan piltangenterna för att bläddra.

Kommentarer (31 st)

Skriv kommentar
Av Bakhjulsdrift
2009-12-31 kl 13:13
Kör 330Ci E92, V50 2.4i och lite gamla puggar...
Rapportera kommentar som olämplig
Väntas nu, är det inte lite väl hög förbrukning för att vara en hybrid med modern turbomotor? Jag hade förväntat mig något runt 4l/100km...
Av Der Koenig
2009-12-31 kl 13:05
Kör Nå't i dieselväg
Rapportera kommentar som olämplig
Om den kommer (och det gör den) med en av VW's commonraildieslar så lär A1 bli en fullträff denna gång!
Av Payday
2009-12-16 kl 17:27
Rapportera kommentar som olämplig
Tobias & Berglund -> Bara som lite motvikt så jag tycker precis tvärtom. Audis design är helt blasé, utsvälld formlös design (som en del andra bilar såg ut på 90-talet) som saknar karaktär, alla modeller är extremt lika. Single frame grillen är patetiskt ful.

Förbrukningen på det här "konceptet" med hybridteknik är HÖGRE än på de flesta produktionsmodeller i klassen... Mycket imponerande...
Av Finkel
2009-12-16 kl 17:00
Kör Tatraplan
Rapportera kommentar som olämplig
Har verkligen Audi tänkt sig pubertetfinniniga kreditköpare som enda kunder? Lägger man på lite finesser och därmed höjer priset till nivåer med BMW o Lexus, så kommer KAPITALET att köpa!
Av Berglund
2008-12-01 kl 20:34
Rapportera kommentar som olämplig
Håller totalt med Tobias, jag tycker att Audi har de snyggaste bilarna i nästan alla klasser. Bra är de också.
Av Anders
2008-07-07 kl 17:58
Rapportera kommentar som olämplig
Tack för de orden Bruno,Håller med till 100%.Det skulle verkligen ta emot för mig med att köpa Audi med dagens fula gap-utseende.En riktig gubbkomplexgrill a la "det blev tyvär ingen Mercedes den här gången heller".Ju större Audimodell ju smaklösare har de blivit nuförtiden.A2 är det bästa dom har gjort någonsin.
Bildesign nuförtiden har blivit ungefär:Nu kommer vi inte framåt längre alltså backar vi tillbaka till fulare bilar igen och all billig silverplas och krom gör inte saken bättre.
Av Alex
2007-11-10 kl 13:24
Rapportera kommentar som olämplig
Den är fan najs! Jag ska va blan dom förtsa att ha en om det bli en rolig motorn i den!!! hoppas den kommer snart!
Av Tobias
2007-10-22 kl 15:14
Rapportera kommentar som olämplig
Ja Ulf, du börjar nog bli gammal.
L.E.D belysning är både energisparande och snyggt!
Gällande Audis "singelframe grill" så är det riktigt läckert tycker jag! Audi är ju utan tvekan 110% uppdaterade på design och kvalitet!!!!
Av Alex
2007-10-22 kl 14:37
Rapportera kommentar som olämplig
Ganska cool tycker jag, dock börjar front looken se passé ut. Håller med Bruno om lastbilskänslan.
Av Daniel 2
2007-10-22 kl 12:26
Rapportera kommentar som olämplig
Bruno, det heter Singleframe grill och inte Uniframe grill. Bara så du vet :-D

Visa alla kommentarer

Hetast på teknikensvarld.se
Du måste ha Flash 9 eller senare för denna funktion.
Dagligt nyhetsbrev
Dagliga nyheter direkt i din e-postlåda!
Senaste kommentarerna
Mest läst på teknikensvarld.se
Visa mest lästa för senaste  timmen   dygnet   veckan
Senaste nyheterna
2010-09-02 Hyundai ix20 debuterar i Paris   Läs mer
2010-09-02 Biobränslet ED95 – Stockholm först i världen med publik station   Läs mer
2010-09-01 Ferrari 458 Italia återkallas   Läs mer
2010-09-01 Generationsbilar enligt Mikael Stjerna   Läs mer
2010-09-01 Volkswagen större än Volvo – tronskifte i biltoppen   Läs mer
2010-09-01 Ny snålare boxermotor från Subaru   Läs mer
2010-09-01 Nissan bekräftar Murano Cabriolet   Läs mer
2010-08-31 Toyota Verso-S – ny liten MPV   Läs mer
2010-08-31 9 av 10 sitter fel i bilen   Läs mer
2010-08-31 Volvo V60 – direktrapport från provkörningen   Läs mer
2010-08-31 Klassiska Bilar – ny njutbar tidning från Teknikens Värld   Läs mer
2010-08-31 Nästa Mazda 3 MPS kan få dieselmotor   Läs mer
2010-08-31 Donto P1 vill utmana KTM X-Bow   Läs mer
2010-08-30 Mazda Shinari – Kodo ersätter Nagare   Läs mer
2010-08-30 Citroën DS4 lyxar till det i golfklassen   Läs mer
Äldre nyheter  
Provkörningar - läs gratis!

Nya strömningar

ProvkörningToyota Auris Hybrid
Kommentera
Läs mer

Tillbaka till rötterna

ProvkörningVolkswagen Polo GTI
Kommentera
Läs mer
Senaste provkörningarna
Begtester
Tester

4 x kompaktsuv

TestBMW X1 xDrive20d, Hyundai ix35 CRDi-R Exclusive, Mazda CX-7 2,2 DE Sport och Nissan Qashqai 2,0 dCi 4X4
Läs mer
Senaste testerna
Platsannonser
Teknikens Värld – Allt Om Bilen webb-tv
Senaste filmerna från TV-TV
Bankalaset 2010 – the movie
Volvo C30 Polestar – Focus RS kan kamma sig
Skoda Superb Combi kränger av däcket
Fler filmer från TV-TV