Bilnyheter, biltester och provkörningar
Teknikens Värld - snabbaste motornyheterna och bästa biltesterna på nätet
           
Hantera dina prenumerationsärenden
Bilfilmer
På TV-TV kan du dygnet runt se bilfilmer och annat. 
NYHETER
MOTORSPORT
BILSPIONEN
STYLING/TUNING
TESTER/PROVKÖRNINGAR
TV-TV
FORUM
BILBÖRSEN
IMPORT-GUIDE
BILPRISER/FINANSIERING
BILSALONGER
TRAFIKLÄGET
BUTIKEN
ARKIVET
OM TEKNIKENS VÄRLD
PRENUMERERA
LEDIGA JOBB

Tipsa en vän om denna sida Dela sidan på Facebook Teknikens Världs nyheter i RSS-format Teknikens Världs nyheter direkt i mobilen Skriv ut denna sida

28 miljarder till svensk bilindustri

Regeringen presenterade vid lunchtid i dag ett paket med stödåtgärder för den svenska bilindustrin. Totalt handlar det om lån och kreditgarantier på 28 miljarder kronor.

Enligt ett alldeles färskt pressmeddelande lägger regeringen fram ett förslag på stödpaket på 28 miljarder kronor till bilindustrin. Paketet består av 20 miljarder i kreditgarantier till företag i det så kallade fordonsklustret för upptagande av lån i Europeiska investeringsbanken för omställning till grön teknologi. Därutöver föreslås undsättningslån på fem miljarder kronor till de fordonsföretag som befinner sig i ekonomisk kris. Syftet med det lånet är att göra det möjligt att hålla ett ekonomiskt försvagat företag flytande den tid som krävs för att ta fram en omstrukturerings- eller likvidationsplan.

Regeringen är tydlig med att avsikten inte är att överta någon av biltillverkarna. Man lämnar dessutom en dörr öppen beroende på hur den amerikanska bilindustrin utvecklar sig. Framtiden för GM och Ford är något som regeringen kommer att hålla full koll på. Syftet med stödpaketet är att säkra den svenska fordonsindustrin för framtiden och att sätta fart på utvecklingen av grön teknik. Enligt pressmeddelandet består insatserna av tre delar:

  • Regeringen har för avsikt att i aktiebolagsform bedriva forsknings- och utvecklingsverksamhet och annan verksamhet inom fordonsklustret och att tillföra denna verksamhet ett kapital om 3 miljarder kronor.
  • Regeringen ber om riksdagens bemyndigande att ställa ut statliga kreditgarantier till företag i fordonsklustret för upptagande av lån i Europeiska investeringsbanken för omställning till grön teknologi. Kreditgarantierna ska som mest kunna uppgå till 20 miljarder kronor och ställas mot fullgoda säkerheter och med marknadsavspeglande avgifter under normalt marknadsläge.
  • Regeringen ber om riksdagens bemyndigande att ge undsättningslån till företag inom fordonsklustret som befinner sig i ekonomisk kris på upp till 5 miljarder kronor. Lånen ska vara i enlighet med EG-kommissionens riktlinjer om statligt stöd och ges mot fullgoda säkerheter.

Samtliga delar föreslås träda i kraft samma dag som riksdagen godkänner förslaget och ovan nämnda insatser. Lånen ska ligga i linje med EG-kommissionens riktlinjer om statligt stöd och ges mot fullgoda säkerheter.

Tre miljarder ska gå till forskning och utveckling i fordonsklustret. Regeringen bedömer att det, med anledning av den uppkomna situationen, är nödvändigt för staten att i bolagsform bedriva forskning och utveckling och annan verksamhet inom fordonsklustret. Den verksamhet som ska bedrivas ska främst syfta till att stärka industrins internationella konkurrenskraft. Anledningen till att verksamheten ska bedrivas i bolagsform är att det anses underlätta samarbete med näringslivet. Man hoppas kunna bilda dotterbolag med näringslivet.

Datum: 2008-12-11 Av: Erik Wedberg

Kommentarer (48 st)

Skriv kommentar
Av Per i Lindome
2008-12-17 kl 22:58
Rapportera kommentar som olämplig
MG har en point, men får man göra så i EU?!? Kan det kallas otillbörlig konkurranshämning?!? Kan det också vara så att priserna på beg-bilar går upp?
Var det någon som sa att en bil skall helst vara "programmerad", att fullständigt rasa ihop efter tio år (Alltså inte reparerbar för vanliga pengar!)? Förr klarade de flesta märkena detta mål, med hjälp av rost. Nu klara nästen alla det med hjälp av elektronik, eller hur?!?
Visst har du 12 års rostskyddsgaranti, men den täcker inte dyra elfel, eller hur?!?

En lite anekdot: En kille jag snackade med, jobbade med "tändning för småmotorer", alltså gräsklippare od. En dag sa chefen, vi skickar ett ex av vår fantastiska tändplatta till USA och breddar marknaden! Sagt och gjort, en tändplatta skickades till ett, av mig inte namngivet, företag i USA för utvärdering! I det bifogade brevet stod att läsa: Vi är mycket stolta att presentera en tändplatta, som håller i minst 1000 timmars drift och ni får den för X Dollar. (Budet från det Svenska förtaget var lägre, än alla konkurrenter!).
Nu tror ni att svaret var: "Yes, give it to ous!".
Nej, svaret var att den är för bra; En tändplatta skall hålla i MAX 100 timmar, sedan skall kunden köpa en ny gräsklippare. Naturligtvis av vårt märke, eftersom vi har påverkat honom mest med riktad reklam (Feedback, klubbtillhörighet och "rabatterbjudander") nära raset!!!
Det blev ingen affär mellan den Svenske tillverkaren och den Amerikanske producenten, någon som vet varför?!?
Av MG
2008-12-15 kl 20:59
Rapportera kommentar som olämplig
Ge bidraget till varje hushåll istället. med kravet att en ny bil skall inhandlas innom 5 år. Låt bidraget vara 50 000:- och bilhandlaren sänker sitt pris med mellan 45 000:- till 75 000:- på en ny bil. Ytterligare bonus till det hushållet som köper " svenskt" på ungefär 10 000:- ytterligare till hushållet. används inte denna förmån av hushållet innom 5 år överlåts 95% till vägar och 5% till dom "svenska" biltillverkarna.

Av pg
2008-12-15 kl 18:05
Rapportera kommentar som olämplig
Kort livslängd på japanska bilar är skitprat och inget annat.
Detta med att dessa japanska bilar inte håller mer än 10 år, är något som Volvo och Saabfolket hittat på. Ja det är främst de som påstår detta. Visst finns det japanska bilar som håller 20 - 30 år, det är bara det att det skiljer mycket från det ena märket till det andra.  Jag ser dagligen 20 år gamla Toyotor i min bekantskapskrets, som har rulla över 40000 mil utan större reparationer.
Även Volvo och Saab får ställa sig i skamvrån om man åker utomlands. Jag har aldrig sett så många risiga 10 år gamla Volvo och Saab som i USA dit jag rest ett flertal tillfällen.
Den rikligt förekommande reservdelshållningen via bilskrotarna, är en guldgruva för Volvo och Saabägare. Är utbudet mindre minskar livslängden.
Allting är relativt, även sk. Svensk kvalitet.
Av Saabnisse
2008-12-14 kl 16:46
Rapportera kommentar som olämplig
Shogun
Du missade helt min poäng så jag får upprepa den och så får vi se om du förstår vad jag menar.
Asiatiska tillverkare har god lönsamhet för att de sett till att tillverka bilar med enligt deras syn "lagom" livslängd, alltså 7-10 år.
Europeiska tillverkare och speciellt Saab och Volvo har missat detta och tillverkat bilar som håller på tok för länge.
Detta ger dålig lönsamhet.
Av Lasse J
2008-12-14 kl 10:19
Rapportera kommentar som olämplig
Larvigt!
Man träter om vilken bil som är bäst istället för att ventilera sakfrågan.
Varför ska skattebetalarna subventionera inkompetens??
Av Shogun
2008-12-13 kl 19:33
Rapportera kommentar som olämplig
Saabnisse.

Se dej omkring !

Sedan sådana frågeställningar hjälper inte Saab och Volvo ett skvatt. Och gör dom inte ett dugg bättre än de är. De är fortfarande i samma situation som förut. Bilar som ingen vill köpa och ett omodernt modell program är en del av orsaken, speciellt i Saabs fall. Volvo har försökt just nu att ändra på det med e-drive i elfte timmen när man har kniven på strupen och med franska motorer och bilar som tillverkas på andra ställen än Sverige ! Vad hjälper det då oss i Sverige.

Inse att att Saab och Volvo med sina amerikanska ägare blivit utkonkurrerade av främst de japanska tillverkarna som varit mer förutseende och långsiktiga i sitt tänk och haft flera attraktiva modeller därav som konsumenter vill köpa. Så är det och den smärtsamma sanningen för vissa.
Av Carlsson
2008-12-13 kl 19:13
Rapportera kommentar som olämplig
Det finns massor av 20 år gamla Volvo 740:s där jag bor. Jag har bl.a. själv en sån i  min "bilsamling" och den går utmärkt. En spricka på instrumentbrädan, en taskigt fungerande bensinmätare och  glapp i bärarmsbussningarna är det som avslöjar åren och milen som passerat sen den var ny.
Av Saabnisse
2008-12-13 kl 16:50
Rapportera kommentar som olämplig
Shogun
Finns det någon tio år gammal japansk bil kvar i drift?
Av pg
2008-12-13 kl 14:47
Rapportera kommentar som olämplig
Det bästa vore väl om GM och Ford går i konkurs. Då får vi nya aktörer på marknaden. Det blir visserligen kännbart för de som drabbgas, men jag tror inte att det dröjer så länge om de nya ledningarna får möjligheter att låna pengar av staten, dvs det som redan utlovats.
Som det ser ut idag, är det tveksamt om några statliga pengar ska betalatas ut. Läste idag ett inlägg på GM s hemsida, där det gjordes klart från GM i USA att tillverkningen i Europa skulle koncentreras till Russelshiem och Boccum i Tyskland och Opels fabrik i Spanien. Saab och Vauxhall omnämns inte, så i dessa fall finns tydligen ett nedläggningshot om inte försäljning kan ordnas snabbt. Dessutom varför ska staten gå in och rädda stora företag, när inte staten räddar mindre företag med likviditetsproblem. Har nånsin staten räddat företag med mindre än 10 anställda? (kanske fler).
Av Shogun
2008-12-13 kl 13:06
Rapportera kommentar som olämplig
Saabnisse.

Sicket snicksnack, sanningen är den att Saab framförallt har inte bilar som efterfrågas på marknaden. Och det minskar lönsamheten, det är bara i Sverige som man i stortsett kan sälja till gamla Saab ägare som är nostalgiska över märket och inte kan köpa något annat än Saab. De erbjuder ingenting som andra märken inte kan erbjuda. Och det beror på att man inte har haft pengar att lancera nya modeller med ny teknik,tex på säkerhetsområdet. Utan man har försökt att förbättra befintliga modeller efter bästa förmåga, men det räcker inte för kunderna och då sviker dom. Jämför tex med Avensis som nu är inne på sin tredje generation med denna som nu presenteras medan Saab 9-5 är i stort dennsamma som den presenterades 1998 precis som Avensis. Dock har man som jag skrev förbättrat 9-5 under åren, men somsagt det räcker inte för kunderna ute i världen. De ser att de får en modernare konstruktion från andra tillverkare och väljer dom istället för Saab.

Du skriver också att svenska bilar håller bättre än asiatiska. Hmm, under sin livs längd byter du ju ut många delar på en Saab tex så halva bilen är utbytt med nya delar , medan du inte rör en skruv på en asiat. Bilen funkar utan några fel. Sedan kan du ju jämföra hur bilarna klarar bilprovningen, där får man också svar på hur bilarna är konstruerade och uppvisar svagheter/brister i konstruktionen av vissa delar.

Så sanningen är att asiaterna och även andra till skillnad mot Saab och Volvo infört nya modeller oftare för att få ut ny teknik/konstruktioner i bilarna som är bättre, bla säkerhet m.m
Det är därför andra hunnit ikapp på bla säkerhetsområdet för att de haft råd att komma med nya modeller.

Finns ingenting på Saab och Volvo som håller bättre än andra, snarare tvärtom skulle jag vilja säga när man måste byta spindelleder/styrstag m.m på bilar som knappt gått ett par tusen mil, för att inte tala om alla elektronik problem bilarna drabbas av.

Bra bilar och tillverkare klarar sig utan statliga bidrag, och säljs utan konstgjord andning. Och bra tillverkare överlever själva som har attraktiva modeller som kunderna vill ha. Det hela handlar om hur långsiktigt tänkande/strategi tillverkaren har och de som har en plan överlever på marknaden. Är det en naturlig utrensning/sanering av märken vi ser nu på marknaden ?

Visa alla kommentarer

Hetast på teknikensvarld.se
Du måste ha Flash 9 eller senare för denna funktion.
Dagligt nyhetsbrev
Dagliga nyheter direkt i din e-postlåda!
Senaste kommentarerna
Mest läst på teknikensvarld.se
Visa mest lästa för senaste  timmen   dygnet   veckan
Senaste nyheterna
2010-09-02 Hyundai ix20 debuterar i Paris   Läs mer
2010-09-02 Biobränslet ED95 – Stockholm först i världen med publik station   Läs mer
2010-09-01 Ferrari 458 Italia återkallas   Läs mer
2010-09-01 Generationsbilar enligt Mikael Stjerna   Läs mer
2010-09-01 Volkswagen större än Volvo – tronskifte i biltoppen   Läs mer
2010-09-01 Ny snålare boxermotor från Subaru   Läs mer
2010-09-01 Nissan bekräftar Murano Cabriolet   Läs mer
2010-08-31 Toyota Verso-S – ny liten MPV   Läs mer
2010-08-31 9 av 10 sitter fel i bilen   Läs mer
2010-08-31 Volvo V60 – direktrapport från provkörningen   Läs mer
2010-08-31 Klassiska Bilar – ny njutbar tidning från Teknikens Värld   Läs mer
2010-08-31 Nästa Mazda 3 MPS kan få dieselmotor   Läs mer
2010-08-31 Donto P1 vill utmana KTM X-Bow   Läs mer
2010-08-30 Mazda Shinari – Kodo ersätter Nagare   Läs mer
2010-08-30 Citroën DS4 lyxar till det i golfklassen   Läs mer
Äldre nyheter  
Provkörningar - läs gratis!

Nya strömningar

ProvkörningToyota Auris Hybrid
Kommentera
Läs mer

Tillbaka till rötterna

ProvkörningVolkswagen Polo GTI
Kommentera
Läs mer
Senaste provkörningarna
Begtester
Tester

4 x kompaktsuv

TestBMW X1 xDrive20d, Hyundai ix35 CRDi-R Exclusive, Mazda CX-7 2,2 DE Sport och Nissan Qashqai 2,0 dCi 4X4
Läs mer
Senaste testerna
Platsannonser
Teknikens Värld – Allt Om Bilen webb-tv
Senaste filmerna från TV-TV
Bankalaset 2010 – the movie
Volvo C30 Polestar – Focus RS kan kamma sig
Skoda Superb Combi kränger av däcket
Fler filmer från TV-TV