Protest mot sänkta hastigheter
Motormännen varnar för ett förestående kaos. Regionförbundet södra Småland protesterar mot de sänkta hastigheterna. Vägverkets planer att sänka hastigheten på 1 600 mil väg i Sverige har inte tagits emot väl.
Motormännen fruktar att vi står inför ett hastighetskaos i höst. I början av månaden gick Vägverket ut med sina planer att ändra hastigheten på 1 750 mil väg i Sverige. På 1 600 mil sänks hastigheten, främst från 90 till 80 km/h. Det är en åtgärd som beräknas spara tio liv per år. Motormännen är kritiska till Vägverkets planerade åtgärd.
– Sänkt hastighet på våra vägar är en kortsiktig lösning. Det som måste göras är att tillsätta ökade resurser för att förbättra och åtgärda vägar med låg trafiksäkerhetsstandard, säger Niklas Stavegård, trafiksäkerhetsansvarig på Motormännens Riksförbund.
Motormännen önskar att de svenska vägarna skulle vara självförklarande, det ska inte gå att ta miste på vilken hastighet som gäller. Med fem nya hastighetsgränser tror Motormännen att det blir svårt för trafikanterna att veta vilken hastighet som gäller på vägen. Niklas Stavegård vill helst se att de gamla ojämna hastighetsgränserna skrotas. Det är inte heller helt smärtfritt att ändra på hastighetsgränserna. Enligt Motormännen är kostnaden för omskyltningen cirka 150 miljoner kronor – pengar som hellre kan investeras för att bygga bort vägavsnitt med lägre säkerhetsstandard.
Regionförbundet södra Småland stämmer in i kritiken mot de nya hastighetsgränserna. Regionförbundet tror att det finns en risk att hastigheterna inte kommer att höjas igen om de sänks.
– Det är bättre att behålla hastigheterna och se till att vägarna upprustas och blir säkrare. Konkurrenskraft och utvecklingsmöjligheter måste väga tungt i bedömningen. För att en väg i framtiden ska få 90 km/h skyltad hastighet krävs i princip mittseparering. Då tar det åtskilliga år innan nuvarande hastighet kan ”återställas” ens på de regionala stråken. Framkomligheten var tidigare främsta prioritet för Vägverket, nu verkar det komma sist, säger Marie-Louise Hilmersson, ordförande i Regionförbundet södra Småland.
|
I fallet trafikarbete har det mycket riktigt ökat konstant, fram till 2007 som är det sista år som det finns fullständig statistik ifrån (75317 miljoner kilometer kördes då). Det brukar faktiskt följa den allmänekonomiska utvecklingen slaviskt. Det betyder alltså att vi nu under 2008 och 2009 kan vänta oss en minskning av trafikarbetet med en fyra eller fem procent. Detta är också den främsta förklaringen till att trafikdödligheten minskar i numerära tal, förutom den relativa risken som ju sjunkit konstant allt sedan nollvisionen klubbades igenom.
MVH AL