Bilnyheter, biltester och provkörningar
Teknikens Värld - snabbaste motornyheterna och bästa biltesterna på nätet
           
Hantera dina prenumerationsärenden
Bilfilmer
På TV-TV kan du dygnet runt se bilfilmer och annat. 
NYHETER
MOTORSPORT
BILSPIONEN
STYLING/TUNING
TESTER/PROVKÖRNINGAR
TV-TV
FORUM
BILBÖRSEN
IMPORT-GUIDE
BILPRISER/FINANSIERING
BILSALONGER
TRAFIKLÄGET
BUTIKEN
ARKIVET
OM TEKNIKENS VÄRLD
PRENUMERERA
LEDIGA JOBB

Tipsa en vän om denna sida Dela sidan på Facebook Teknikens Världs nyheter i RSS-format Teknikens Världs nyheter direkt i mobilen Skriv ut denna sida

Volvo C70 extra allt

I september presenterade Volvo ansiktslyfta C70. Nu är det dags för tyska Volvo-trimmaren Heico Sportiv att visa upp sin version av bilen och det sker på Genèvesalongen nästa vecka.

Heico Sportiv i tyska Weiterstadt hyser en kraftfull kärlek till Volvos olika modeller. I stort sett ingen av bilarna från Hisingen har undgått deras förädling och nu är det nya C70, som genomgick en facelift i höstas, som har fått sig en tysk behandling. Resultatet är inte så dumt, speciellt inte i färgen som bilen på bilderna har.

På bilsalongen i Genève som drar igång nästa vecka ska Heico Sportiv för första gången vara representerat. Detta i form av C70:an vi ser här på bilderna. Heico Sportivs chef Holger Hedtke förklarar hur de har tänkt när de satte tänderna i bilen.
– Vårt program kommer in där Volvos slutar. Det karakteriseras genom förstärkning snarare än substitut.

På utsidan är modifieringarna modesta men de finns där för att lyfta bilen. Frontspoilern har gjorts om för lite tuffare stuk och dimljusens inramning har ersatts med krom i stället för svart plast. Bilens bak har fått ett betydligt sportigare utseende med diffusor och kromade ändpipor. Sistnämnda finns i två olika utföranden, dubbla (separerade) eller fyra (parvis) som på bilden. Heico Sportiv lovar också ett härligare ljud som strömmar ur dessa.
Även hjulen ger bilen speciell karaktär genom Heico Sportivs nya fälgserie Volution. Dessa mäter från 17 upp till 20 tum. De största kallas Volution X och är nio tum bredda. De är smidda till skillnad från de andra som är gjutna. Det ger en viktbesparing på 15-20 procent. Fälgarna finns i tre olika utföranden – Silver, Titan och Black Cut Diamond.

Volvo C70 i Heico Sportiv-utförande är 30 millimeter lägre än originalbilen tack vare sportfjädring. Det påverkar inte bara utseendet utan också bilens uppförande vid hårdare körning. Diffbroms finns också för extra säkert uppförande vid kurvtagning. Diffbromsen är endast tillgänglig i kombination med T5-motorn och manuell låda.
Även bromsarna går att uppgraderas med hjälp av Heico Sportiv. Beroende på land kan C70:an utrustas med sportbromsar med fyrkolvsok.

För att matcha den lite exklusivare utsidan har tyskarna även sett över insidan. Här har man försett instrumentbrädan och dörrsidorna med handsytt läder samt pedalerna, fotstödet och handbromsen med aluminium.
– Vårt mål var att behålla karaktären hos C70, men samtidigt förstärka bilens emotionella kraft, berättar Holger Hedtke.
En interiördetalj sticker ut extra mycket – växelspaksknoppen. Denna är designad av Thonet, världens äldsta möbelfirma, och tillverkas för hand i trä. Formen har inspirerats av Volvos flytande mittkonsol. Växelspaksknoppen finns endast i en begränsad upplaga.

Till C70 utrustade med dieselmotorerna 2,4D och D5 erbjuder Heico Sportiv dessutom ommappning av motorn för lite extra effekt. Hur mycket berättar de dock inte.


Datum: 2010-02-24 Av: Mattias Rabe
4 bilder
Klicka för större och använd sedan piltangenterna för att bläddra.
Snabbfrågan

Vad tycker du om Heico Sportivs version av nya Volvo C70?

Mycket lyckad
Ska vara original
  Ställning

Test och provkörningar

 
2010-08-30 Brabus iBusiness – något för Steve Jobs?   Läs mer
2010-08-29 Ge din bil ögonfransar!   Läs mer
2010-08-27 Heico visar upp sin version av Volvo S60   Läs mer
2010-08-26 Brabus vässar Mercedes SLS AMG   Läs mer
2010-08-17 G-Power M5 Hurricane RR – världens snabbaste sedan   Läs mer
2010-08-08 Bugatti Mansory Vincerò d’Oro – smaklöshet på hjul   Läs mer
2010-08-08 Biffig Toyota Prius   Läs mer
2010-07-28 Abt färgtrimmar Audi A1   Läs mer
2010-07-23 Heico trimmar nya Volvo S60   Läs mer
2010-07-21 Hamann förstör nya BMW 5-serie   Läs mer
2010-07-15 BMW X6 snyggare med två dörrar?   Läs mer
2010-06-28 Mercedes SLS AMG Black Edition   Läs mer
2010-06-23 Heico trimmar Volvo V70 till 325 hk   Läs mer
2010-06-15 Trimmad Land Rover Defender – uppvisning i onödighet   Läs mer
2010-05-25 Range Rover Q-VR – terrängvagn eller privatjet?   Läs mer
2010-05-03 Bentley Continental Ultrasports 702   Läs mer
2010-04-19 Vorsteiners feta BMW GTRS3 M3   Läs mer
2010-04-10 Uppgradera din Focus RS till RS500   Läs mer
2010-03-26 Hummer H2 Bomber   Läs mer
2010-03-25 VW Scirocco R med 362 hk   Läs mer
Äldre nyheter inom styling och tuning
Hetast på teknikensvarld.se
Du måste ha Flash 9 eller senare för denna funktion.
Dagligt nyhetsbrev
Dagliga nyheter direkt i din e-postlåda!
Senaste kommentarerna
Mest läst på teknikensvarld.se
Visa mest lästa för senaste  timmen   dygnet   veckan
Senaste nyheterna inom Styling och tuning
2010-08-30 Brabus iBusiness – något för Steve Jobs?   Läs mer
2010-08-29 Ge din bil ögonfransar!   Läs mer
2010-08-27 Heico visar upp sin version av Volvo S60   Läs mer
2010-08-26 Brabus vässar Mercedes SLS AMG   Läs mer
2010-08-17 G-Power M5 Hurricane RR – världens snabbaste sedan   Läs mer
2010-08-08 Bugatti Mansory Vincerò d’Oro – smaklöshet på hjul   Läs mer
2010-08-08 Biffig Toyota Prius   Läs mer
2010-07-28 Abt färgtrimmar Audi A1   Läs mer
2010-07-23 Heico trimmar nya Volvo S60   Läs mer
2010-07-21 Hamann förstör nya BMW 5-serie   Läs mer
Provkörningar - läs gratis!

Nya strömningar

ProvkörningToyota Auris Hybrid
Kommentera
Läs mer

Tillbaka till rötterna

ProvkörningVolkswagen Polo GTI
Kommentera
Läs mer
Senaste provkörningarna
Begtester
Tester

4 x kompaktsuv

TestBMW X1 xDrive20d, Hyundai ix35 CRDi-R Exclusive, Mazda CX-7 2,2 DE Sport och Nissan Qashqai 2,0 dCi 4X4
Läs mer
Senaste testerna
Platsannonser
Teknikens Värld – Allt Om Bilen webb-tv